1872 yılında Giovanni Battista Pirelli tarafından Milan, İtalya’da kurulan Pirelli şirketi, her ne kadar ilk kurulduğu yıllarda ise dalış ekipmanları üretmekle başlamış olsa da günümüzde geniş çapta lastik üretimi yapan bir marka olarak bilinmektedir. Daha çok araç lastikleri ve kablo üretimine öncelik veren Pirelli markası, 1974 yılında Lancia araba yarışlarının talebi doğrultusunda radyal yapıya sahip lastikleri icat ederek otomotiv sektörünün gelişime oldukça önemli bir katkıda bulunmuştur. Bu dönemden sonra da Porsche 911 Turbo gibi yüksek teknolojiyle üretilmiş araçlar da bu modelleri kullanmaya başlamıştır.

Dünyanın en büyük beşinci lastik markası olarak ünlenen Pirelli lastikleri bugün 160?tan  fazla ülkede kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra 19 üretim sitesi ve 10.000’in üzerinde dağıtım ağı oluşturarak dünya çapında kabul görmüş bir marka olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Pirelli’nin 1907’den bu yana  Formula ve FIM Dünya Bisiklet Şampiyonası gibi spor yarışlarında yaptığı katkılar da markanın dünya çapında kendini kanıtlamasında ve adını duyurmasında etkili olmuştur. Geniş çapta bakıldığında Pirelli, lastik sektöründe yıllardır yaptığı araştırma  geliştirmelerin sonucu olarak tüm ölçütlerdeki özel lastikleriyle, otomobiller, SUV araçlar, motosikletler ve sanayi araçları için kış ve yaz lastikeri üretiminde en yüksek düzeye ulaşmayı amaçlayan bir şirket olma özelliğini taşımaktadır.


Pirelli; 2015 yılında da müşteri memnuniyeti, garanti, yol tutuş performansı, konfor ve müşteri hizmetleri gibi alanlarda değerlendirilerek Canstar Blue oylamalarından aldığı 5 yıldızla Canstar Blue Ödüllerine layık görülmüştür. Faaliyet gösterdiği yaygın pazar ağında özellikle ileri teknoloji ve yüksek performans kriterlerini baz alarak ürettiği lastiklerle dünya çapındaki yerini 43 yıldır korumaya devam etmektedir.