100 YILLIK MARKA DENEYİMİ: KLEBER
1910: Paris yakınlarındaki Colombes eyaletinde fabrika kuruldu
1938: Firmanın adı “Colombes-Goodrich” olarak değiştirildi.
1945: Kleber caddesi Paris’deki kurulumla birlikte firmanın adı Kleber-Colombes olarak değiştirildi.
1948: İlk traktör lastiğinin lansmanı yapılıyor. Fransa Turu karavan organizasyonuna ilk katılım gerçekleştiriliyor.
1969: Kleber, Concorde uçaklarını donatıyor.
1971: Boxer cinsi köpeğin markanın maskotu haline gelmesi.
1981: Michelin’in markanın bütün hisselerini satın alması.
1990: Şirket logosunun yenilenmesi
2007: Boxer maskotun KLEBER iletişimine geri dönüşü
2011: KLEBER 100. yılını kutluyor


Kleber lastiklerinin hikayesi
Fransız general Jean-Baptiste Kléber 1800’de Kahire’de öldüğünde, lastik endüstrisi kavramı, o zamanlar insanların hayal bile edemeyeceği bir şeydi. Peki ya general, ölümünden 100 yıl sonra, ilginç bir dizi olayla nasıl bir isim yapmış ve adını dünyanın en popüler araba lastiği markalarından biri için kullandıracaktı?

Bu, Kleber lastiklerinin nasıl oluştuğunun hikayesidir. 1901’de Amerikan şirketi BFGoodrich Fransız kasabası Colombes’da bir fabrika kurdu. Söylentilere göre şirketin müdürü Bay Work, Paris’teki bir tekne gezintisi esnasında lastik üretim tesisinin yapımına karar verdi. Bu Fransız yan kuruluşu 13 Temmuz 1910’da faaliyete geçti ve ilk lastik 8 Aralık 1911’de üretildi. Resmi Kleber markası oluşturulmadan önce geçen bu otuz yıl, şirketin erken tarihi olarak değerlendirilebilir.
Kleber lastiklerinin logosu

1927’ye gelindiğinde, Colombes fabrikası tam üretim aşamasındaydı, sadece lastikler değil, iletim kemerleri, contalar, makine parçaları ve diğer çeşitli cihazlar gibi diğer kauçuk ürünler dahil olmak üzere çeşitli ürünler geliştiriyordu. 1930’larda, Colombes tesisi Chambord ve Versailles otomobilleri için orijinal lastikler yaptı. 1935’te ilk all-terrain lastiklerinin yanı sıra şıklığın yüksek olduğu kabul edilen karakteristik beyaz yanaklı lastikleri sunuldu.Şirketteki patronlar, ürünlerine yönelik yeterli promosyonları sağlamayı unutmadılar. Güzel posterlerin yanı sıra şirket, köpekleri ürünlerini simgelemek için kullandı. Bu köpekler dikkatle seçildi. Örneğin beyaz yanaklı lastikleri temsil etmek için, gururlu ve dik duran bir tazı tercih edilirken, evrensel modeller Alman çoban köpeği (kurt) tercih edildi.

Kleber adı nereden geldi? İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Fransız firması BFGoodrich ile şirketin bağlantıları eskisi gibi olmadı. Şirketin yeni bir isme ihtiyacı vardı ve adresini bunun bir parçası olarak kullandı. Tam adı Pneumatiques, Caoutchouc Manufacture et Plastique Kleber-Colombes’dir, ancak genellikle Kleber-Colombes olarak biliniyordu. Mavi ve turuncu bir arka plan üzerine yerleştirilmiş yeni bir logo da aynı dönemde tasarlandı. Bu değişikliklerden sadece iki yıl sonra Kleber-Colombes markası altında ilk lastik Fransa pazarında piyasaya çıktı. Bu, Ours Blanc veya “White Bear” olarak bilinen bir kar lastiği idi ve yük araçları için üretilen ayrı bir modeli bile vardı. Bununla birlikte, bu lastiğin en karakteristik özelliklerinden biri, karla kaplı bir buzdağının önünde beyaz bir ayının bir şehre isim veren efsanevi görüntüsüdür.Neyse ki, model nakliye firmaları arasında hızlı bir başarı yakaladı. Bir şirket, Le Petit adlı bir süt, bu lastiği teslimat araçlarının tamamına taktı.

Kleber çalışanlarından Maurice Herzog’un Himalayalardaki özel bir Fransız etkinliğine katılımı ile Ours Blanc lastikleri tekrar popülerliğini kazandı. 3 Haziran’da Annapurna’nın 8.078 metre uzunluğundaki zirvelerine ulaştıklarında Herzog, dağcılık kulübü flamaları ve KLeber-Colombes standardı olan Fransız renkli çiçeği dikti. Bu şaşırtıcı başarısı, dünya çapındaki dergilerde yer aldı ve marka hayal bile edemeyeceği muazzam bir reklam çalışmasına imza atmış oldu. 1951 yılında lastik endüstrisinin gelişiminde önemli bir buluşla Paris Motor Show’da dönemin Cumhurbaşkanı Rene Coty’nin katılımı ile yeni ürününü tanıttı. 1968 yılında ise şirket Colombes bölümünü bırakarak yalnızca Kleber adı ile devam etme kararı aldı.

Devam eden başarı
1980 yılında Kleber firmasının sahipleri değişti. Bağımsız yöneticileri bir süre devam ettikten sonra, şirket Michelin Lastikleri ile bağlantılarını güçlendirmeye karar verdi. Bu iletişim sürecinden bir yıl sonra, dünya ralli şampiyonasında Michelin ve Kleber önemli bir zafere imza attılar. Dönemin ünlü kadın sürücüsü Michele Mouton, San Remo mitinginde Kleber lastikleri takılı bir AUDI ile zafere imza atarak Kleber’in başarısını gözler önüne serdi.