Bugün de Goodyear global markasına baktığınızda, binlerce önemli gelişme, icat, yeni keşif, ilkler ve yeri yerinden oynatan gelişmelerde, şirketin kurucularının kararlı, yenilikçi ve ayağı yere basan karakterlerini görebilirsiniz. Bugün, Goodyear, altı kıtadaki varlığı, yılda 15 milyar dolarlık satış cirosu ile dünyanın en büyük lastik şirketidir. Goodyear markalı lastiklerin yanısıra, Dunlop, Kelly, Fulda, Lee, Sava ve Debica gibi itibarlı markaları üretmektedir. Lastik harici faaliyetleri, birçok otomotiv ve endüstriyel pazara kauçuk ürünleri ve polimerler tedarik etmektedir.

Goodyear Tire & Rubber Company, Frank Seiberling’in şirketin ilk fabrikasını kayınbiraderinden aldığı borç ile satın alması ile 1898 yılında kuruldu. Kauçuk ve pamuk, dünyanın diğer yarısından getiriliyor ve sadece sınırlı demiryolu ulaşımı olan ücra bir kasabaya taşınıyordu. Seiberling şirketin adını vulkanizasyonun mucidi, cesur öncü, Charles Goodyear’ın adından aldı. Ayrıca, şirketin geçmişi ile sembolik bağlantı kuran ‘winged foot-uçan ayakkabı’yı da tescil ettirdi.

Kauçuk şirketinden

Goodyear üretim hattı, sadece 13 işçi ile, bisiklet, at arabası lastiği, at nalı destekleri ve poker fişleri üretmeye başladı. Faaliyetinin ilk ayının sonunda, satışlar 8.246 dolar oldu. 1898 yılındaki ilk bisiklet lastiğinden itibaren, Goodyear dünyanın en büyük lastik şirketi olma doğrultusunda hızla yol aldı ve 1916 yılında “Goodyear lastikleri ile, benzerlerinden çok daha fazla kişi seyahat ediyor” sloganı kabul edildi. 1926’da dünyanın en büyük kauçuk şirketi olmuştu. Bu efsanevi ilk yıllar, şirketin her alanında ve müşterileri ile ilişkilerinde kendini hissettirmeyi daima sürdürdü.

Bugün de Goodyear global markasına baktığınızda, binlerce önemli gelişme, icat, yeni keşif, ilkler ve yeri yerinden oynatan gelişmelerde, şirketin kurucularının kararlı, yenilikçi ve ayağı yere basan karakterlerini görebilirsiniz. Bugün, Goodyear, altı kıtadaki varlığı, yılda 15 milyar dolarlık satış cirosu ile dünyanın en büyük lastik şirketidir. Goodyear markalı lastiklerin yanısıra, birçok itibarlı lastik marka ile çeşitli segmentlere hitap eden lastikler üretmektedir. Lastik harici faaliyetleri, birçok otomotiv ve endüstriyel pazara kauçuk ürünleri ve polimerler tedarik etmektedir.

1898 – The Goodyear Tire & Rubber Company kuruldu.
1904 – Dünyanın ilk çıkarılabilir lastiğini üretti.
1908 – Dünyanın ilk seri üretilen aracı olan Ford Model T için lastik üretti.
1909 – Uçaklar için ilk pnömatik lastiği üretti.
1921 – İlk arazi lastiği olan Rut-proof’u üretti.
1934 – Patladığında ekstra sabitlik sağlayan ilk lastik olan Lifeguard’ı piyasaya sundu.
1965 – Saatte 966 km’lik kara hızı rekorunu ilk kıran aracın lastikleri Goodyear’dı.
1971 – Aya ilk basan lastikler Goodyear marka oldu.
1985 – Ticari uçaklara yönelik ilk radyal lastikleri tedarik etti.
1993 – Islak koşullar için özel olarak tasarlanan ilk lastik Aquatred’i piyasaya sürdü.
1997 – 350 Formula 1 yarışı kazanan ilk lastikleri Goodyear üretti.
2012 – AB lastik etiketleme sisteminin geliştirilmesinde öncü rol oynadı.
2013 – A sınıfı ıslak zeminde yol tutuşu performansına sahip EfficientGrip Performance lastiklerinin lansmanını yaptı. Bu lastikler beş birincilik dâhil olmak üzere dergi lastik testlerinde 11 ödül almıştır.

GOODYEAR İNOVATİF TEKNOLOJİLERİ
RunOnFlat lastikleri patladıktan sonra dahi yola devam etmenizi sağlar.
ActiveCornerGrip ve ActiveBraking Teknolojisi zorlu frenleme ve viraj alma koşullarında direksiyon hâkimiyetini iyileştirir.
SmartWear Teknolojisi zaman içinde yeni kanallar ve bileşenler ortaya çıkararak lastiğin ömrü boyunca harika performans sağlar.
Patentli 3D-BIS Teknolojisi (Üç Boyutlu Blok Kilitleme Sistemi) lastik sıkılığını ve dengesini iyileştirir.
WearControl Teknolojisi ıslak zeminde daha kısa frenleme mesafesi ve azaltılmış yakıt tüketimi sağlar.
SoundComfort Teknolojisi ses emici bir köpük kullanarak aracın iç gürültüsünü azaltır.
Silent Armor Teknolojisi zorlu yollarda sürücülere geliştirilmiş delik ve yarık dayanımı sağlar.
SmartTred Teknolojisi yol koşullarına uyum sağlayan özel sırt bölgelerine sahiptir.
TOPIndicator Teknolojisi kış koşullarında sırt aşınmasını izler.
ActiveGrip Teknolojisi lastik genelinde basıncın eşit bir şekilde dağılmasını sağlar ve ıslak zeminde yüksek performans ve daha iyi direksiyon hâkimiyeti sunar.